20. ročník KNP

 

RADEK OCENĚN KRAJEM VYSOČINA V ANKETĚ SKUTEK ROKU 2012.

http://www.kr-vysocina.cz/skutek-roku-2012/d-4051850/p1=31470

FOTO

 

Klábosilův noční přesun po dvacáté

Je tomu opravdu tak. „Dvacítka“ je tady. Páteční večer 5.října 2012 se RS Lhotka stává centrem „nočních pochodníků“ z blízka i z daleka.

Tentokrát se „vyznamenalo“ i počasí. Po čtvrteční večerní bouři se páteční ráno předvedlo v tom nejlepším světle. Téměř nefouklo a teploučko, ale hlavně to vše vydrželo po celou noc. Za poslední dlouhé roky věc nevídaná.

Možná i proto přišlo na start, ale i do cíle, 20.ročníku Klábosilova nočního přesunu celkem 375 pochodníků.

S příchodem tmy se vydali od Černovické Základní školy ti „menší a nejmenší“ účastníci v doprovodu svých rodičů a prarodičů na svůj pochod. Zápis, startovní karta s mapkou a popisem, baterka v pohotovosti a hurá na trasu. Plnění rozmanitých úkolů připravených na asi pětikilometrové trase z Černovic přes Vackov, okolo rybníka Váberov nedělalo větší problémy a cíl na rekreačním a školícím středisku DÚSP na Lhotce se blížil. Všech stodevět účastníků v pořádku a pohodě postupně usedlo k hořícímu ohni. Připravené špekáčky už mizely z mísy a po opečení na ohni chutnaly všem. Někteří větší pochodníci ještě využili pohostinství místní „občerstvovny“. A ti menší si zatím vyzkoušeli různé hry, skládačky, drobné soutěže. K příjemné pohodě přispěly i melodie „vyluzované“ skvěle hrající kapelou. Prostě klídek a pohodička.

 

Zatímco účastníci této trasy odjížděli domů mnoha dalším přesun teprve začínal, nebo se na něj chystali. Okolo osmé hodiny nastoupilo prvních padesát odvážných do autobusu a vydalo se se zavázanýma očima ke startům svých tras.

 

Pro letošní „patnáctku“ a „pětadvacítku“ byl připraven nedaleko Svaté Anny, což ale mnozí netušili. Na místě dostaly první indicie, podle kterých si v lese museli najít svůj pochodový plán. Nastal první a zásadní problém pro celou další trasu, najít kde vlastně jsme. Každé družstvo zvolilo svojí strategii. „Patnáctka“ vyrazila přes Nové Dvory, okolo Křeče a Zoubku za Stříteží k Moudrovu a přes Váberák na Lhotku. „Pětadvacítka“ vyrazila směrem opačným k Chrbonínu. Další postupné kontrolní body čekaly například ve Mlýnech, u Dobešova, u Cihelen, na vlak.nádraží Chválkov nebo u Rytova. V jakém pořadí tyto body družstva procházela záleželo jen na tom, jak si dané body seřadily do trasy. Chce to trošku zapřemýšlet a podívat se do mapy.

 

„Dvacítka“ a „pětatřicítka“ startovala podobným způsobem jako trasy předešlé, jenom jejich start byl v lese u Cihelen. Pochodníky na kratší trase čekal přesun přes Panské Mlýny k Vlkosovicím a dále přes Chválkov, Bohdalín, Benešov k Rytovu. Nakonec ještě kontrolní bod u Bohutína a cíl. Trasa nejdelší vedla přes Hojovice a Bořetín k Annovicím. Odtud přes Březinu, Deštnou, Rosičku  za Bohdalín a po lesních cestách ke Lhotce.

 

Letošní ročník jsme zasvětili plodině pro náš kraj typické Solanum tuberosum. Každé družstvo muselo během putování najít a do cíle přinést vzorek této poživatiny a doplnit to použitelným receptem na její zpracování v kuchyni. Téměř všem se to podařilo.

 

Samozřejmosti při našem přesunu je takzvaný Přesuníček. Družstva by se měla pohybovat v terénu pokud možno bez použití silnic. Krajinou totiž projíždějí hlídky a koho spatří, přijde o tento přesuníček, za což v cíli přicházejí trestné body. Trestné body je také možné „chytit“ za nesplněný úkol nebo chyby v odpovědích v testech, které jsou součástí přesunu. Ale vše se dá z trochou nadhledu překonat a užít si i výborný gulášek, na který se všichni těší a je jím v cíli odměnou za „výkony“ na přesunu.

 

Byť není přesun závod, k hodnocení splnění úkolů a dosaženého času došlo samozřejmě i letos. Pro většinu účastníků je ale nejdůležitější „přežít“ a snad si v pohodičce prožít jeden podzimní večer ve společnosti svých „kámošů“ v podzimní přírodě. Pro letošek navíc tento zážitek umocnilo opravdu perfektní počasí.

 

Všichni účastníci od těch úplně maličkých až po ty nejstarší ale zaslouží určitě obdiv a ti co si myslí něco jiného, tak ať přijdou na příští ročník, aby sami vyzkoušeli, co Klábosilův noční přesun obnáší.

Drobná upomínka z keramiky a pamětní lístek všem připomene i po nějaké době, co prožili a za rok či někdy v budoucnu opět vrátí ke Klábosilovi.

 

Závěrem musím poděkovat všem, kteří nám pomáhají a vytvářejí podmínky pro konání této akce.

... děkujeme.

 

Osobně chci ještě říci Dík všem, kteří se podílejí na přípravě a realizaci „našeho Klábosila“.

Takže ahoj za rok při dalším Klábosilově nočním přesunu 2013, již po jednadvacáté.

Za všechny pořadatele Radek H.

klabosil@tiscali.cz

Uvítáme všechny vaše připomínky a návrhy ke KNP. Pište prosím!!!

  Výsledky KNP 2012 (xls)

 

Zpět na úvodní stránku