Zase ten Klábosil

 

   Již po devatenácté se sešli příznivci nočního podzimního „bloudění“ s Klábosilem. Pokud jsme několik posledních ročníků chválili počasí, tak letos nám po překrásném „babím“ létě, které skončilo ve čtvrtek, hned v pátek ukázalo, že umí být i dost nepříjemné. I přes chlad, vítr a déšť, který v noci ještě zesílil, se sešla početná účast. Letos 7.října se přesunovalo celkem třistasedmdesátsedm účastníků. A to je, opravdu vzhledem k počasí, dost.

   Letošní ročník jsme „zasvětili“ a motivovali Rožmberky. Úkoly, které všichni plní během putování, měly něco společného s tímto rodem.

   A tak jako každý rok, tak i pro letošní putování bylo připraveno několik tras.

   Na nejkratší trasu, určenou pro ty nejmenší a nejmladší účastníky se od Základní školy v Černovicích postupně vydal stojeden pochodník. Na připravené pětikilometrové trase na RS Lhotka všechny čekalo několik „pohádkových a rožmberských“ úkolů. Najít tyto úkoly a správně na ně odpovědět nebylo pro většinou již „ostřílené borce“ velikým problémem. Takže kontrola odpovědí v cíli byla pro mnohé pouze formalitou a vlastnoručně opečený vuřt na ohni a nějaká ta mlsačka přišla vhod. Pro malé putovníky byly ještě připraveny drobné hry a soutěže. A ti větší si zatím mohli posedět v připravených stanech u „občerstvení“ podle vlastní chuti. Mnohým se ani nechtělo domů, ale večer se protáhl již v noční čas a nezbylo nic jiného. Všichni si na cestu domů přibalili pamětní lístek, malou upomínku a slib, že za rok se tady zase sejdou, i když bude lepší počasí než letos.

   Pro „větší“ účastníky ale touto dobou putování teprve začínalo anebo bylo v počátcích.

Dle vlastních možností a  předpokládaných schopnosti se pochodníci zapsali na patnácti, devatenácti, dvaceti pěti a třiceti pěti kilometrové putování.

   Na všechny putovníky čekal první, ještě pohodový přesun. Vždyť byl autobusem. Se zavázanýma očima proběhl tento přesun k místům startů bez problémů.

   Ten letošní, pro patnáctku, byl nedaleko Čížkova, což ale mnozí netušili. Při výstupu z autobusu, dostali všichni trošku zašifrovanou zprávu a museli po okolí najít klíč k jejímu rozluštění. Což jim vyneslo popis trasy a kontrolních bodů pro další putování. „HURÁ“ proto k Nové Cerekvi, Hanusce, Moravči, Lidmani a přes Jalový vrh a Tvrziny na Lhotku. Ale nejprve bylo potřeba zjistit, kde vlastně jsme.

   To museli zjistit i účastníci devatenáctky. Jejich start byl letos mezi Moravčí a Leskovicemi. I oni si museli popis trasy „zasloužit“ vyluštěním šifry a najitím popisu svého dalšího putování. Poté již trasa směřovala přes Leskovice, Litohošť k Pošné. Potom k Nesvačilům, přes Zlátenku k Tvrzinám a do cíle.

   Třetí trasa, pětadvacítka, měla start v lesíku mezi Leskovicemi a Litohoští. Zašifrovaná startovačka a vyhledání popisu trasy, to byl úkol i pro tyto pochodníky. Jejich putování směřovalo přes Nesvačili k Pošné a Nové Vsi. Vysoká a Nízká Lhota, Moraveč a Leskovice, to byly další body, kterými pochodníci měli projít. Jak je to jednoduché napsat a vzápětí i přečíst. Ovšem vyhlídka bezesné „proťapané“ noci může být pro někoho nepříliš povzbudivá. Ale co, když už jsme tady a v cíli voní guláš, tak už snad něco vydržíme.

   Podobné smýšlení měli i „odvážlivci“ na pětatřicítce. Start byl společný s patnáctkou, ale putování úplně odlišné. Směřovalo přes Stanovice, Lipici k Bitěticím a Milotičkám. Odtud se trasa začala vracet přes Pošnou a Zlátenku k cíli.

   Úkoly, které čekaly při putování na již zmíněných kontrolních bodech se podařilo objevit téměř všem, a pokud znalosti v oblasti „Rožmberků“, na které byly zaměřeny téměř všechny otázky v testech, nebyly stoprocentní, daly se „kladné body“ nahnat třeba při „vyhledávání“ pamlsků, což byl letošní prémiový úkol pro všechny.

   Všichni pochodníci měli jeden společný úkol. Na jejich oděvu se musela „najít“ barva rožmberské růže. Na což se téměř všichni vzorně připravili a tuto barvu na ošacení našli. Tady musí přijít velká pochvala táborskému družstvu „Slepounů“, na kterých byla vidět vzorná příprava. U každého byl vidět bílý šátek s vlastnoručně malovanou růží. Opravdu to byla paráda.

   A tak nám uběhlo letošní putování na tomto papíře. V pohodičce. Až na to počasíčko. Ale počasí po letošním ročníku může být už jen velmi těžko horší.

   A vy, kteří toto čtete a říkáte si nic moc, oprašte buzolu a mapu, namasírujte nožičky a za rok přijďte „zkontrolovat“ jaké to skutečně je, v noci, v lese.

   I pro vás, jako pro všechny úspěšné pochodníky, bude tedy v cíli připraven výborný gulášek, uvařený stejně jako předloni, loni, letos a určitě i v roce příštím ve školní kuchyni ZŠ. Je to opravdu „ňamka“. A domů si  také odnesete drobnou upomínku na přesun, pamětní lístek věnovaný přesunu.

   Pro toto všechno a ještě pro mnoho krásných zážitku a setkání se k nám stále vracejí putovníci téměř ze všech koutů naší země. A to je asi ta největší odměna pro organizátory. Vždyť slova po „probdělé a ušlé“, větrné, chladné a deštivé noci „Těšíme se za rok“ opravdu potěší a jsou pro nás i velikým závazkem. Máme zase o čem přemýšlet a ... ... za rok ... ... zase všechny svolat a pozvat na dvacáté pokračování.....

Tady bych asi měl skončit. Ale. Byť není přesun závod, k hodnocení splnění úkolů a dosaženého času došlo samozřejmě i letos, a tak ještě pár čísel a jmen pro statistiku. Vyhodnocení nejlepších :

Na patnáctce : celkem 146 putovníků, 31 družstev - 1.VARANI (Černovice a Chýnov)- Pavel Krejčí, Petra Dvořáková a Randlové František, František a Milan.  2-4. LA BALADA.(Černovice, Lidmaň, Pelhřimov a Pacov)- Fanda Vejda, Lucka a Marcela Šebestovi, Martin Berka, Martina Štěpánová, Petr Kratochvíl, Marek Pravda a Míša Ptáková.  2-4. RAMPUŠÁCI ( Hradec Králové a Kališťsko(Humpolecko)- Zdeněk Šulc, Martina Vencová, Monika Maršíková, Lenka Paťchová, Radka Zubcová a Tereza Kutišová.  2-4. KALIŠTĚ 1 (Kaliště a okolí)- Jiří Kutiš, Martin Zubec, Petr Krčil, Standa Pipek, Martin Škrabal a Roman Dolejš.

Na devatenáctce : celkem 98 pochodníků, 21 družstev - 1.BOŘEČB (z okresu Pelhřimov.)- Věra Hrubantová, Ondřej Smejkal a Martin Votápek.  2.SEZIMÁCI (S.Ústí)- Šárka Pečínková, Míla Kroužek, Milan Bílek a Roman Koktavý.  3.NIGHT Wolkers (Praha)- Martin Nedvěd, Jakub Kulík, Tomáš Novák, Sebastián Nývlt a Láďa Říha.

Na pětadvacítce :  celkem 27 lidí, 8 družstev - 1. JEŠTĚ NENÍ POZDĚ  (Pelhřimovsko)- Aleš Razima, Václav Kos, Jiří Bartoška, Karel Kužel a Miroslav Pavlíček.  2. OPTICO AND COMPANY – Tomáš Kraus a Martin Jakubše.  3. BLUDIČKY (Kosova Hora)- Ruda Sekal, Vojta Susser, Petr Svoboda a Zdeněk Pitner.  

Na pětatřicítce :  celkem 5 lidiček, 1 družstvo - 1. ŠNECI DOJDOU (Pelhřimov) - Erik a Dominika Dufkovi, Martin Brávek, Pavel Hotovec a Lukáš Zach. V tomto počasí – klobouk dolů.

Celkem : 377 lidiček, putovníků, pochodníků, účastníků (možná i trochu bláznů) .

Nejmladší : r.nar.2007: Ondra Čekal a Vašík Liška r.nar.2006: Adamové Hovorka a Kubík, Lenka Janů, Tomáš Danko, Klárka Milichovská, Ládík Stejskal, Pavel Ecler a Dominik Fical.

Nejstarší : ... není to nejdůležitější údaj a né vždy se říká (ale pro úplnost : rok narození 1950 ... )

Nejvzdálenější : to přesně nevím, hledejte po Čechách ( ale přibývá pochodníků a pochodníčků z Černovicka )

 

   Nesmíme ale zapomenout ani na ty, kteří nám pomáhají ke zdárnému průběhu akce a bez kterých by to vše jen těžko šlo – MěÚ Černovice, Základní škola a školní jídelna Černovice, DÚSP Černovice, ÚSP Lidmaň, Sokol Černovice, Opeko Choustník, Potraviny J.Dundr,Potraviny L.Čekalová,  Zelenina p.Vyhnálek, Maso-uzeniny p.Pelíšek.  ... děkujeme.

   Osobně chci ještě říci Dík všem, kteří se podílejí na přípravě a realizaci „našeho Klábosila“.

   Takže ahoj za rok při dvacátém Klábosilově nočním přesunu 2012.                                                      

                                                     

 

 

Za všechny pořadatele Radek H.

klabosil@tiscali.cz

Uvítáme všechny vaše připomínky a návrhy ke KNP. Pište prosím!!!

  Výsledky KNP 2011 (xls)

 

Zpět na úvodní stránku