Klábosil oslavil osmnáctiny!

 

Ano je tomu opravdu tak, jak hlásí nadpis. Naše „strašidýlko“ je už opravdu „plnoleté“. A oslava se vydařila. Počasí nám přálo a tak se sešla i početná, vlastně nejpočetnější, účast v dosavadních ročnících. Letos 1.října se přesunovalo celkem třistadevadesátjedna účastníků. A to je celkem dost.

A tak jako každý rok, tak i pro letošní putování bylo připraveno několik tras.

Rekordní účast zaznamenala i nejkratší trasa, určená pro ty nejmenší a nejmladší účastníky. Na putování od Základní školy v Černovicích se postupně vydali stodvacetčtyři pochodníci. Na připravené pětikilometrové trase na RS Lhotka všechny čekalo několik „pohádkových“ úkolů. Najít tyto úkoly a správně na ně odpovědět nebylo pro většinou již „ostřílené borce“ velikým problémem. Takže kontrola odpovědí v cíli byla pro mnohé pouze formalitou a vlastnoručně opečený vuřt na ohni a nějaká ta mlsačka přišla vhod. Pro malé putovníky byly ještě připraveny drobné hry a soutěže. A ti větší si zatím mohli posedět v připravených stanech u „občerstvení“ podle vlastní chuti. Mnohým se ani nechtělo domů, ale večer se protáhl již v noční čas a nezbylo nic jiného. Všichni si na cestu domů přibalili pamětní lístek, hvězdičku a slib, že za rok se tady zase sejdou.

Pro „větší“ účastníky ale touto dobou putování teprve začínalo anebo bylo v počátcích.

Při letošním ročníku doznal Přesun několika změn. Místo tří tras byly připraveny čtyři. Dle vlastních možností a  předpokládaných schopnosti se pochodníci zapsali na patnácti, osmnácti, dvaceti pěti a třiceti pěti kilometrové putování.

Na všechny putovníky čekal první, ještě pohodový přesun. Vždyť byl autobusem. Se zavázanýma očima proběhl tento přesun k místům startů bez problémů.

 

Ten letošní, pro patnáctku, byl nedaleko Hojovic, což ale mnozí netušili. Po výstupu z autobusu, dostali všichni trošku „pomatenou“ zprávu a museli najít po okolí další. Po rozluštění i druhé zprávy objevili popis trasy a kontrolních bodů pro další putování. „HURÁ“ proto k Dobešovu, na „Cmundu“ a přes Rytov, Eustach a Lidmaň na Lhotku. Ale nejprve bylo potřeba zjistit, kde vlastně jsme.

 

To museli zjistit i účastníci „prémiové“ osmnáctky. Jejich start byl letos v lese mezi Rytovem a nádražím Chválkov. I oni si museli popis trasy „zasloužit“ vyluštěním šifry. Poté již trasa směřovala okolo rybníku Nevilák k benešovské zastávce. Dále přes lesy ke Staré huti a přes Těmice, Eustach a Hojavu do cíle.

 

Třetí trasa, pětadvacítka, měla start, jak jinak než v lesíku, mezi Chválkovem a Mnichem. Okolo Bořetína směrem k Psárovu, přes Mlýny, Vlčeves, Sv. Annu, Střítež a Moudrov. Jak je to jednoduché napsat a vzápětí i přečíst. Ovšem vyhlídka bezesné „proťapané“ noci může být pro někoho nepříliš povzbudivá. Ale co, když už jsme tady a v cíli voní guláš, tak už snad něco vydržíme.

Podobné smýšlení měli i „odvážlivci“ na pětatřicítce. Start byl společný s patnáctkou, ale putování spíše s pětadvacítkou. I první úkol byl vlastně stejný. Za Hojovicemi, u křižovatky na Psárov nalézt v lese osm hub a správně je pojmenovat. Houby byly ale na obrázcích a správné jméno stačilo vybrat ze tří nabízených možností. Dále pochodníky zavedla trasa přes Mlýny ke Krtovu, k Radenínu a přes Chrbonín k Vlčevsi. Odtud bylo putování společné jako trasa o deset kilometrů kratší.   

Úkoly, které čekaly při putování na již zmíněných kontrolních bodech se podařilo objevit téměř všem, a pokud znalosti v oblasti významných výročí a hudby nebyly stoprocentní, daly se „kladné body“ nahnat třeba při malování zážitků z putování a nebo při „sběru“ hub, což byl letošní prémiový úkol pro všechny. Houby, jak víme letos rostly, takže v cíli byly k vidění zajímavé kousky. I některé malované „výtvory“ by určitě zasloužily veřejně prezentovat. Zatím jsou pečlivě uschovány. Možná je vystavíme na dalším ročníku.  

A tak nám uběhlo letošní putování na tomto papíře. V pohodičce. Ale vy, kteří toto čtete a říkáte si nic moc, oprašte buzolu a mapu, namasírujte nožičky a za rok přijďte „zkontrolovat“ jaké to skutečně je, v noci, v lese.

 

I pro vás, jako pro všechny úspěšné pochodníky, bude tedy v cíli připraven výborný gulášek, uvařený stejně jako předloni, loni, letos a určitě i v roce příštím ve školní kuchyni ZŠ. Je to opravdu „ňamka“. A domů si  také odnesete drobnou upomínku na přesun, letos to byla hvězdička, a pamětní lístek věnovaný přesunu.

Pro toto všechno a ještě pro mnoho krásných zážitku a setkání se k nám stále vracejí putovníci téměř ze všech koutů naší země. A to je asi ta největší odměna pro organizátory. Vždyť slova po „probdělé a ušlé“ větrné noci „Těšíme se za rok“ opravdu potěší a jsou pro nás i velikým závazkem. Máme zase o čem přemýšlet a ... ... za rok ... ... zase všechny svolat a pozvat na „devatenáctku“.

Tady bych asi měl skončit. Ale. Byť není přesun závod, k hodnocení splnění úkolů a dosaženého času došlo samozřejmě i letos, a tak ještě pár čísel a jmen pro statistiku. Vyhodnocení nejlepších:

 

Na patnáctce: celkem 153 putovníků, 34 družstev - 1. STÍHAČKY (Kamenice nad Lipou) - Jan Smrčka, Pavel Klusáček, Jakub Gink, Jakub a Kryštof Vařtákovi, Petr Velíšek a Vojtěch Fiedler.  2. KOSTLIVCI (Bohdalín a Č.Řečice) - Martin Votápek, Josef a Věra Hrubantovi.  3. KABAMA ( Táborsko a Černovice) - Jaroslav Kraus, Ladislav Hanousek, Petr Křemen a Tomáš Hodina.

Na osmnáctce: celkem 71 pochodníků, 14 družstev – 1 .NOČNÍCI (J.Hradec a spol.) - František Grill, Marika Havlová, Klára Sedláčková a Radek Macek.  2. SLEPOUNI (Tábor) - Radek Kosobud, Tereza Kašparová, David Kasal, Jan a Pavel Pípalovi.  3. APOKALYPSA (Tábor a Kamenice) - Jiří a Věra Vichovi a Dana Váňová.

Na pětadvacítce:  celkem 31 lidí, 8 družstev - 1. PEČENÝ ŠIŠKY (Příčovy a Sedlčany) - Petr a Josef Pištěkovi a Luboš Mrvka.  2. OPTICO AND COMPANY – Tomáš Kraus, Jiří Vacíř a Martin Jakubše.  3. JEŠTĚ NENÍ POZDĚ  (nejen Pelhřimovsko) - Václav Kos, Jiří Bartoška, Karel Kužel, Miroslav Pavlíček, Aleš Razima, Lucie Ždichyncová, Sam Tousek a Martinové Vaňásek a Kantor.

Na pětatřicítce:  celkem 12 lidiček, 3 družstva - 1. CECH ŽIVOTA A SMRTI (Písek) - Martin Brož, Dominik Vlček a Vítek Gottfried.  2. POUTNÍK (Pelhřimovsko a Tábor) - Martinové Brávek a Janda, Pavlové Hotovec a Mošna a Petr Dočkal.  3. JUNGLE TEAM (Pelhřimov) - Erik a Dominika Dufkovi, Jitka Göblová a Lukáš Zach.

Celkem: 391 lidiček, putovníků, pochodníků, účastníků (možná i trochu bláznů).

Nejmladší: r. nar. 2007: Ondra Čekal a Vašík Liška r. nar. 2006: Adam Hovorka, Lenka Janů a Tomáš Danko.

Nejstarší: ... není to nejdůležitější údaj a né vždy se říká (ale pro úplnost: rok narození 1950 ... )

Nejvzdálenější: to přesně nevím, hledejte po Čechách (ale přibývá pochodníků a pochodníčků z Černovicka).

 

Nesmíme ale zapomenout ani na ty, kteří nám pomáhají ke zdárnému průběhu akce a bez kterých by to vše jen těžko šlo – MěÚ Černovice, Základní škola a školní jídelna Černovice, DÚSP Černovice, ÚSP Lidmaň, Sokol Černovice, Opeko Choustník, Potraviny J. Dundr, Potraviny L. Čekalová,  Zelenina p. Vyhnálek, Maso-uzeniny p. Pelíšek  ... děkujeme.

Osobně chci ještě říci Dík všem, kteří se podílejí na přípravě a realizaci „našeho Klábosila“.

Takže ahoj za rok při Klábosilově nočním přesunu 2011.

 

Za všechny pořadatele Radek H.

klabosil@tiscali.cz

Uvítáme všechny vaše připomínky a návrhy ke KNP. Pište prosím!!!

  

 

Výsledky KNP 2010 (xls)

 

Zpět na úvodní stránku