Sedmnácté vykročení s Klábosilem

 

Již sedmnáctý ročník Klábosilova nočního přesunu se letos konal v pátek 2.října. Počasí jako na objednávku přálo všem účastníkům. Po prosluněném pátku přišla jasná bezoblačná noc, ovšem k ránu klesla teplota pod bod mrazu, což ale nic neubralo na náladě pochodníků a odhodlání zvolenou trasu dokončit. 

Také pro letošní putování bylo připraveno několik tras.

Pro ty nejmenší a nejmladší účastníky začal pochod po 19 hodině u Základní školy v Černovicích. Postupně se na putování směrem na RS Lhotka vydalo 88 pochodníků. Ta nejmladší, roční Laura Snížková ještě sice putování tolik „neprožívá“, ale tříletý Adam Hovorka už musel téměř celou cestu odťapat po svých. Objevení a vyřešení dvaceti pěti rozmanitých úkolů, porůznu poschovávaných během pětikilometrového putování nebylo pro „ostřílené borce“ žádným problémem. Za správné odpovědi se na konci putování dostalo každému patřičné odměny, vždyť vlastnoručně opečený vuřt na ohni a nějaká ta mlsačka přišla po takovém výkonu vhod. Někteří ještě poseděli u ohně a potom si všichni na cestu domů přibalili pamětní lístek a ručně tkaný korálkový náramek.

Okolo osmé hodiny nastoupilo prvních padesát „patnáctikilometrových“ do autobusu a vydalo se se zavázanýma očima ke startu svojí trasy. Ten letošní byl nedaleko Oblajovic, což ale mnozí netušili. Po výstupu z autobusu, si všichni museli najít po okolí pět zpráv. Po rozluštění úkolů objevili popis trasy a kontrolních bodů pro další putování. „HURÁ“ přes Prasetín, Bezděčín, Sudkův Důl, Brnou a Vintířov ke Lhotce. Ale né všem se podařilo úkoly na této trase objevit, a pokud ano, znalosti v oblasti významných výročí a ekologie nebyly stoprocentní. Ale tak už to bývá ...Byť není přesun závod, k hodnocení splnění úkolů a dosaženého času došlo samozřejmě i letos. V tom bylo nejlepší družstvo  „KABAMA“ z Táborska a Černovic ve složení Jaroslav a Tomáš Krausovi, Ladislav Hanousek, Petr Křemen a Tomáš Hodina těsně před černovickými „VARANY“ ( Michal Vejda, Veroniky Mojžíšová a Kohoutová, Pavla Sedláčková, Milan Randl a Pavel Krejčí ). Nepatrný odstup dělil i třetí „MEDVĚDY“ z Prahy a okolí. Celkem se na tuto trasu vydalo 205 pochodníků ve 45 různě početných družstvech.

 Ti odvážnější a snad i zdatnější (letos jich bylo 50 ve 11 družstvech) odjížděli za stejných podmínek také autobusem, ale na start dvacetipětikilometrové trasy, který se nacházel v lese nedaleko Hartvíkova, což v dané době také mnoho účastníků nevědělo. Start na dvě nejdelší trasy měli účastníci jednodušší, žádné šifry, žádné luštění, žádné hledání úkolů na startu. Dostali do ruky přímo zadání s kontr.body. Každá skupinka si další postup volí sama. Přes kontr. body v Chotčinách, Hořicích, u Chýnovských jeskyní a přes Nové Dvory a Brnou do cíle na Lhotce. Cíl nakonec našli všichni, byť cestovní útrapy byly různé. Vždyť strávit osm až jedenáct hodin putováním noční krajinou je určitě zážitek sám o sobě. V hodnocení  dopadli nejlépe „PEČENÝ ŠIŠKY“ ze Sedlčan. Téměř domácí „RANDLÍCI“ (František Randl st. a ml., David Štěpán) byli druzí a třetí místo obsadili také již tradiční účastníci přesunu z Pelhřimova a okolí Václav Kos, Jiří Bartoška, Karel Kužel, Miroslav Pavlíček a Aleš Razima – družstvo „JEŠTĚ NENÍ POZDĚ“.

Čtyřicetikilometrová trasa byla připravena pro ty ještě odvážnější a ještě zdatnější. Ve čtyřech družstvech se na ní vydalo osmnáct odvážlivců. Místo startu bylo totožné jako na trasu předešlou. Družstva opět dostala zadání a vydala se do noci vstříc dobrodružstvím a zážitkům. Jejich trasa vedla okolo Přírodního parku Polanka, přes Horní Světlou, Nahořany a Dub k Chýnoským jeskyním a dále do cíle obdobnou cestou jako „pětadvacítka“. Všichni „čtyřicitníci“ letos viděli cíl bez pomoci dopravních prostředků, tedy po svých. A o tom, že to nebyl jenom výlet, svědčí i téměř deset hodin, které potřebovali ti nejrychlejší k přesunu do cíle.V hodnocení nejlépe dopadli písečtí Martin Brož, Vlastimil Kozák a Dominik Vlček pod názvem „CECH ŽIVOTA A SMRTI“. Družstvo „JELENOVI PIVO NELEJ“ ve složení Jitka Pechková, Martin Lang, Karel, Barbora a Vít Kněžínkovi bylo s nevelkým odstupem druhé. Třetí příčku obsadili „JANTAŘI“ (Ondřej Pech, Petr Dočkal, Martin Brávek, Tomáš Koten a Jiří Fučík). Vesměs se jedná o ostřílené borce z předchozích ročníků. Asi se projevuje znalost „prostředí“, i  když každý rok vedou trasy jinudy.

Myslím ale, že náš obdiv zaslouží všichni, od těch úplně maličkých a po ty nejstarší, kteří se na jednotlivé trasy vydali a úspěšně se také navrátili. Kdo si myslí něco jiného, ať to příští rok zkusí také.

Gulášek v cíli byl připraven pro všechny úspěšné pochodníky. Všichni si domů také odnesli drobnou upomínku na přesun a pamětní lístek věnovaný přesunu.

Přestože byla krásná, byť přece jenom chladnější noc při úplňku, většina účastníku nevyužila možnosti přespání či dospání na Lhotce a po krátkém odpočinku se s ranním rozbřeskem, či dopolední sluníčkem, vraceli raději přímo do svých postýlek, ať již vlastní či veřejnou dopravou. Ohlasy zmožených účastníků v cíli, ať již byli třeba z Nejdku, Děčína, Písku, Prahy, Pelhřimova, Tábora, Jihlavy, Bechyně či třeba i z Kamenice, Pacova, Černovic nebo Banské Bystrice všechny organizátory přesvědčily o tom, že tato akce má „svoje“ a že za rok musíme opět všichni máknout a malé jubileum „plnoletosti“ akce dotáhnout ke zdárnému konci.

 Nesmíme ale zapomenout ani na ty, kteří nám pomáhají ke zdárnému průběhu akce – MěÚ Černovice, Sokol Černovice, Opeko Choustník, Potraviny J.Dundr, Zelenina p.Vyhnálek, Maso-uzeniny p.Jůn.

Osobně chci ještě říci Dík všem, kteří se podílejí na přípravě a realizaci „našeho Klábosila“. Vždyť letošního sedmnáctého ročníku se zúčastnilo 361 pochodníků.

Takže ahoj za rok při Klábosilově nočním přesunu 2010.

Za všechny pořadatele Radek H.

klabosil@tiscali.cz

Uvítáme všechny vaše připomínky a návrhy ke KNP. Pište prosím!!!

  

 

Výsledky KNP 2009 (xls)

 

Zpět na úvodní stránku