Šestnácté vykročení s Klábosilem

 

 

Bylo to v pátek 3. října 2008. Proměnlivé dopolední počasí se mění v odpolední déšť. V podvečer ale déšť ustává a přichází chladná podzimní noc. Tolik připomenutí meteorologické situace. Právě odpolední vydatný přísun vláhy a začínající období chřipek ovlivnilo letošní počty účastníků.

Přes tyto okolnosti přišlo na start, ale i do cíle, 16. ročníku Klábosilova nočního přesunu celkem 272 pochodníků.

S příchodem tmy se vydali od černovické Základní školy ti „menší a nejmenší“ účastníci v doprovodu svých rodičů a prarodičů na svůj pochod. Na asi pětikilometrové trase z Černovic přes Vackov, okolo rybníka Váberov,  čekalo všechny mnoho „zajímavých“ úkolů. Baterky v dětských ručičkách zvládaly svojí činnost bez problémů, správně zodpovězených úkolů na startovních kartách přibývalo a cíl na rekreačním a školícím středisku DÚSP na Lhotce se blížil. Všech šedesátsedm účastníku v pořádku a pohodě postupně usedlo k hořícímu ohni. Připravené špekáčky už mizely z mísy a po opečení na ohni chutnaly všem. Někteří ještě využily pohostinství „občerstvovny“, aby cesta zpět do domácích pelíšků lépe ubíhala. Jako již tradičně tuto trasu absolvovali nejmladší „pochodnice“. Anna Kosobudová a Hana Vichrová ještě neoslavily třetí narozeniny.

Zatímco účastníci této trasy odjížděli domů, mnoha dalším přesun teprve začínal nebo se na něj chystali.

Okolo osmé hodiny nastoupilo prvních padesát odvážných do autobusu a vydalo se se zavázanýma očima ke startům svých tras. Letošní přesun přinesl drobnou změnu. Všechny „dospělé – velké“ trasy odjely společně. Autobus postupně pochodníci opouštěli na stanovištích svých startů.

Pro letošní „patnáctku“ byl připraven nedaleko Markvarce, což ale mnozí netušili. Na místě dostali první, trošku zašmodrchané, pokyny. Po vyluštění a prvním orientačním testu předal startér „Béďa“ zadání trasy s popisem kontrolních bodů. Nastal první a zásadní problém pro celou další cestu, najít kde vlastně jsme. Každé družstvo zvolilo svojí strategii. Okolo Chmelné, samoty Hanusky, Hatí ke Zlátence a přes Dobrou Vodu ale měli projít všichni. Ne vždy tomu tak bylo. Byť není přesun závod, k hodnocení splnění úkolů a dosaženého času došlo samozřejmě i letos. V tom bylo nejlepší družstvo  „BEDNAJT“. Pokud se v tomto případě dá hovořit o družstvu. „Samotář“ Michal Ficek letos hájil barvy svého týmu sám. O pouhou minutku déle došli „SKAUTSKÉ ZLATOVLÁSKY“ z Kamenice ve složení Jan Smrčka, Ondřej Novák, Petr  Klusáček a Martin Bumba. S větším odstupem došli třetí „NOČNÍCI“ (František Grill, Marika Hamrová a Radek Macek) z Jindřichova Hradce. Celkem se na tuto trasu vydalo 150 pochodníků ve 33 různě početných družstvech.

Ty odvážnější a snad i zdatnější vyhlížel startér „Milda“ v lese u Ústrašína. Na 46 pochodníků ve 13 družstvech „pětadvacítky“ a 9 odvážlivců (3 družstva) na „čtyřicítce“ čekal zamotaný úkol a první orientační test a brod přes potok. Po zdárném splnění tohoto prvního úkolu obdržela všechna družstva popisy svých tras i kontrolních bodů. Putování trasy 25 km vedlo přes Častkovice, Vlásenici ke Stanovicím a okolo Nové Cerekve ke Zlátence a dále do cíle. Trasa 40 km vedla okolo Častkovic k Hejlovskému rybníku, k Lipici a dále přes Útěchovice, Přáslavice, Zahrádku, Čížkov, Moraveč ke Zlátence.

Cíl nakonec našli všichni, byť cestovní útrapy byly různé. Vždyť strávit téměř třináct hodin putováním noční krajinou je určitě zážitek sám o sobě.

   Hodnocení samozřejmě proběhlo i na „pětadvacítce.“ Nejlépe se s trasou a úkoly popasovalo družstvo „PEČENÝ ŠIŠKY“ ze Sedlčan ve složení Petr Pištěk, Luboš Mrkva a Kateřina Pínová. Na tradiční účastníky přesunu z Pelhřimova a okolí – družstvo „JEŠTĚ NENÍ POZDĚ“(Václav Kos, Jiří Bartoška, Miroslav Pavlíček a Aleš Razima) tentokrát zbylo druhé místo. „SLEPOUNI“ z Tábora a okolí (Dušan, Světlana, Radek a Vojtěch Kosobudovi, Petr a Petra Svobodovi, Petra Melichová, Lukáš Mikl a David Kasal) tentokrát obsadili třetí místo, byť měli téměř bezchybně zplněné úkoly.

Je třeba určitě ocenit i všech devět úspěšných účastníků „čtyřicítky.“ V hodnocení nejlépe dopadl „METROTEAM“ (Antonín Ježek, Tomáš Smejkal a Michaela Olivová). Druhé místo patří „ZTRACENÝM BERUŠKÁM“ (Martin Bumbálek a David Jonáš) z Pelhřimova, odkud jsou i třetí Lukáš Zach, Erik Dufek, Jitka Góblová a Dominika Dufková - „JUNGLE TEAM“.

 Gulášek v cíli byl připraven pro všechny úspěšné pochodníky. Do všech koutů naší republiky si účastníci odvezli drobnou upomínku na přesun a pamětní lístek.

Všichni účastníci od těch úplně maličkých až po ty nejstarší ale zaslouží určitě obdiv. A ti, co si myslí něco jiného, ať přijdou na příští ročník, aby sami vyzkoušeli co Klábosilův noční přesun obnáší.

         Nesmíme ale zapomenout ani na ty, kteří nám pomáhají ke zdárnému průběhu akce – MěÚ Černovice, Sokol Černovice, Opeko Choustník, Potraviny P. Jůn, Potraviny J. Dundr, Zelenina M. Jiráková, Cukrárna B. Kukačková a Potraviny L. Čekalová.

         Takže ahoj za rok při Klábosilově nočním přesunu 2009.

 

Za všechny pořadatele Radek H.

klabosil@tiscali.cz

Uvítáme všechny vaše připomínky a návrhy ke KNP. Pište prosím!!!

 

 

Výsledky KNP 2008 (xls)

 

Zpět na úvodní stránku